phatbae23 phatbae23
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

33. An object with a mass of 2300g has a force of 6.2N applied to it. What is the resulting acceleration
of the object?

Respuesta :

smpeoples2007
smpeoples2007 smpeoples2007
  • 12-02-2021

Answer:

The formula

Explanation:

acceleration=force(N)÷mass

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to x² - 11x + 24 = 0
Please help me with this!
which african country was last to gain independence
The definition of a circle uses the undefined term _______. O arc O line O plane O ray
which function below has the smallest slope? f(x) f(x) = 2x - 3
Calculate the ionization constant of each reaction. hcl (aq) + h2o (l) equation h3o+ (aq) + cl- (aq); [hcl] = 16.9m, [h3o+] = 13.3m, [cl-] = 7.4mka =
Select the correct answer from each drop-down menu. In Book 12, Ulysses is warned by about the impending dangers of Scylla and Charybdis. She tells him not to
what does x equal in this y=2x + 3
Psychographics is a segmentation method that delves into how consumers actually Blank______ themselves.
Write a business letter. It may be a letter of application, request, or complaint. Your letter must be at least 150 words and contain all necessary elements. He