kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

What Was Jackson’s perspective on the McCulloch v. Maryland Supreme Court Case
Is 0.127 a rational number
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
Factor the expression -10x^2-41x-21
how to solve x to the power of 2 = 14
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?
Write equation in function form y-3x-11=0
1/7(x+21)=-6 answer ?
is a piece of cloth a point, line, or plane?
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?