britzel001 britzel001
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

A 15 kg mass is lifted to a height of 2 m. What is its gravitational potential energy at this position?

Respuesta :

Mrapplestime
Mrapplestime Mrapplestime
  • 03-02-2021

Answer:

29.4J

Explanation:

gravitational potential energy=mgh

mass is 15

g=9.8

h=2m

15*9.8*2=29.4

Answer Link

Otras preguntas

20 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Read the two passages. Excerpt from The Gettysburg Address, 1863 By Abraham Lincoln Four score and seven years ago, our
The introduction to the Constitution is called the Preamble. True False
Why did equiano find himself in a different position than other enslaved people?
Which description properly describes a step involved in cellular respiration? Glucose is broken apart, then the energy gained is transferred to the energy mol
How does Sir Thomas Malory's depiction of knighthood differ from historical accounts?
Which number should each side of the equation 4/5x=8 be multiplied by too produce the equivalent equation of x= 10
What was Ronald Reagan’s nickname during the 1980 election
Give an example of how you can demonstrate active listening.
Match each prefix with its meaning.A.retroforwardB.ciraroundC.centhundredD.proback
Of today's major religions, which two are monotheistic?