gabbazab0426 gabbazab0426
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

1. How many grams of Mg(OH)2 are there in 4.5 moles?
2. 275g of Al(NO3)3 is equal to how many moles?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 04-02-2021

Answer:

1) 262 grams

Explanation:

Mg = 24.305g

O = 16g

H = 1

24.305 +2(16)+2(1) = 58.305 g

×[tex]\frac{58.305g}{1} = \frac{x }{4.5 } =262.37 g[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
What culture believes health is harmony between man and nature?
What is the main religion of Latin america
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
What culture believes health is harmony between man and nature?
How do you work out the problem 84 divided by4