sophiecbamforth
sophiecbamforth sophiecbamforth
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

A car has a force of 0.27 N and an acceleration of 3m/s2 What is the car's mass?​

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

0.09 kg

Explanation:

f=0.27

a=3

m=f/a

m=0.27/3

m=0.09

Answer Link

Otras preguntas

What is black history month and why is it celebrated?
For f(x) = 2x+1 and g(x) = y2 - 7, find (f+ g)(x).
Someone help me ASAP !!!!
The feature of earth movement that takes about 26000 years is called
Are the base angles of an isosceles triangle always congruent?
helpppp :) 50 points An equation is shown below: 4(2x – 5) = 4 Part A: How many solutions does this equation have? (4 points) Part B: What are the solutions to
what is the perimeter ?
je n'aime beaucoup ton veste jaune. is ton right
Focus on Egypt: Did Egypt have a successful revolution that led to a democratic nation? O No O Yes
Is delusionality a word?