Juneydon Juneydon
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

1. Find the mass of an object with velocity 25 m/s and with a momentum 95
kg.m/s.

Respuesta :

Anisatunizzati
Anisatunizzati Anisatunizzati
  • 06-02-2021

Answer:

m = 3.8 kg

Explanation:

p = m × v

95 = m × 25

25m = 95

m = 95/25

m = 3.8 kg

Answer Link

Otras preguntas

Where in the maze runner does thomad say we did this to them?
Number 2 city to number 2 city is 10 miles. Ricky walks 2 miles per hour. He wants to go to Number 2 city from Number 1 city. How many hours did he arrive at Nu
why is it important for historians to study historiography
“To talk of friendship with those in whom our reason forbids us to have faith . . . is madness and folly.” Paine uses the words “madness and folly” to emphasize
What profession is most likely to make use of amphoras and candelas
If a computer is having trouble navigating to a website when you enter the url into the browserâs address box, but is able to access the site when you enter the
The Hyksos, as an invading force, brought advanced bronze weaponry to Egypt at the end of the Middle Kingdom. How did the pharaohs of the New Kingdom adopt this
Which statement is not an example of a goal of psychological studies?
Why is y^2=x+2 not a function?
If the point (4,-1) is a point on the graph of f, then f( )=?