chrrymels chrrymels
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada


If one mole of ozone gas has a mass of 47.997g, what is the mass of three moles of ozone gas?

help me pls :(

Respuesta :

samanthasummers12013 samanthasummers12013
  • 04-02-2021

Answer:

143.991

Explanation:

47.997 * 3 = 143.991

Answer Link

Otras preguntas

which equation represents a circle?
Open door policy affects on America
Help me plz 2 _ Y + 7 = 15 3
The factorization of x2 + 3x – 4 is modeled with algebra tiles. What are the factors of x2 + 3x – 4? (x + 4) and (x – 4) (x + 3) and (x – 4) (x + 4) and (x – 1)
what inference can be made about the cyclops based on the passage?
solve the equation below xcx -4=7A x=11/CB x=3/CC x= c/3D x= c/11​
NEED HELP ASAP! The graph gx is a translation of the function fx=x2. The vertex of gx is located 5 units above and 7 units to the right of the vertex of Fx. Whi
What is the focus of appellate courts
Blood in urine can be a sign of kidney damage. Why is blood not usually found in the urine of a healthy person?
How is Mr. Duvitch indeed a good father? Any quotes in the text that showcases this and explain?