565778 565778
  • 02-11-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles does the mass quantity 130g of H2O have?

Respuesta :

PhantomRealm
PhantomRealm PhantomRealm
  • 02-11-2016
It has 7.22 moles.... mole =mass/molar mass
molar mass of H2O=18
130/18=mole
Answer Link

Otras preguntas

How would you define psychological realism?
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
The Commissariat established by Frederick William in Prussia became A. the overseer of the army. B. an agency of civil government. C. both a military and civil
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
The Habsburg Empire did all of the following EXCEPT A. take control of Hungary, Croatia, and Slovonia. B. lose their Holy Roman Empire in Germany. C. remain a c
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil