Vic080205 Vic080205
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

Find the potential energy of a 2 kg ball 15 m in the air.

Respuesta :

dorianlynman
dorianlynman dorianlynman
  • 04-02-2021

Answer:

294.3 Joules

Explanation:

2kg*9.81m/s^2*Δ15=294.3J

Answer Link

Otras preguntas

How did the Soviets influence the political situation in Poland at the end of world war 2?
Z is centroid of triangle RST. What is RW, if RV=4x+3, WS=5x-1, and VT=2x+9? x= WS= RW= Pls help its due today thanks in advance
Describe the attributes of a challenging puzzle cube and explain what makes them challenging.
Sofia has four times as many dollars as her friend jessie has. together the two have $35. how much money do they each have?
Where does condensation occur
3 hats cost a total of $18. Which equation describes the total cost, C, in terms of hats, n
"Laws of conquest" in the new world were put in place by the ______.? A) English B) Irish C) Spanish
What would be the most appropriate way to cope with minor frustrations like hang-ups on a conveyor belt or annoying coworkers? A. Singing an upbeat song
patients generally report conscious awareness of posthypnotic suggestions true or false
Do you think that the Lilliputians are Hypocrites