ziggy8
ziggy8 ziggy8
  • 03-11-2016
  • Chemistry
contestada

A mass of 14 kg is accelerated at 2m/s2 for a distance of 5 meters. How much energy is required?

Respuesta :

LittleRedMe
LittleRedMe LittleRedMe
  • 03-11-2016
Force = mass * acceleration

= 14 * 2 = 28N

Work done (energy) = Force * distance

= 28 * 5 = 140J
Answer Link

Otras preguntas

What is the main function of RNA, and how does it help DNA?
The width of a rectangle is 1/2 of its length. what are the sides of the rectangle if its perimeter in 63 in?
Write conversion factors between moles of each constituent element and moles of the compound for c12h22o11
What is the missing leg length of the hypotenuse 23 and the other leg is 11??
Consider the major battles of the american revolution. which do you consider the most significant and why?
Show how to equate - 15 + 12.8
Use the discriminant to determine the number and type of solutions for the given equation x^2+2x+6=0
In 1561, _____ came to europe from the near east, via the dutch traders, for the first time.
Nacl , or halite, dissolves in water. which type of bond is most abundant which allows it to dissolve?
What are the five people name in the balloon mysterious island