8tfqn59kh8 8tfqn59kh8
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

if a circuit has 3 A of current and a 5 ohm resistor, how many volts are powering the circuit

Respuesta :

MrRoyal9196
MrRoyal9196 MrRoyal9196
  • 01-03-2021

Answer:

Given =

Current = 3 A

Resistance = 5 ohm

Solution =

By Ohm's Law

R = V/I

V = R x I

V = 5 x 3

V = 15 volts. Answer

Answer Link

Otras preguntas

How many moles of tunsten are in 4.8 x 10^25
what statement best describes gas
TIMED QUESTION. The angles of a triangle are hº, (3h)º, and (h-5)°. What is the value of h?
What is the net ionic equation for 2AgNO3 + 2NaOH = Ag2O + 2NaNO3 + H2O
HELP ME PLZZ I NEED HELP
Please help!!!! I struggle in math so if you could help thatd be amazing
Explain how the processes of photosynthesis and cellular respiration support the Law of Conservation of Mass.
Please help with this question.
Can anyone do a summary for chapter 4 in the novel The Outsiders? please
Jorge solves the equation 4 x minus (x + 2) + 6 = 2 (3 x + 8) using the steps below. Step 1: 4 x minus x + 2 + 6 = 6 x + 16 Step 2: 3 x + 8 = 6 x + 16 Step 3: 8