lexal0 lexal0
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are in 35.6 g of H2O

Respuesta :

mamyamirah
mamyamirah mamyamirah
  • 07-03-2021

Answer:

Given

mass of H2O (m) =35.6g

molarmass (mr) = H2O ), 1x2+16=18g/mol

moles of H2O (n) =?

sln

n=m/mr

n=35.6g/18g/mol

n=1.978moles

the moles of H2O are 1.978moles

Answer Link

Otras preguntas

write a pseudocode statement that subtracts the variable downpayment from the variable total and assigns the result to the variable due.
what ordered pair is not on the graph of y=-5x+2
Can you write a diary account about The events of The day?
can someone please help me on this math problem. I don't understand it
what is the algebraic equation 3 times the sum of a number and 7 is 2 less than five times the number
Sociologist, emily kane, found that parents of boys were ambivalent or even distressed about their sons' interest in feminine icons (such as barbie dolls) or pa
Jenna is a scientist in a chemistry lab. Her experiment did not support her current theory. What should she do next?
What is the value of x? 30 8 15 16
A student had grades of 84, 89, 92, 72 and 80 on five tests. What was her grade on the next test if her average was then exactly 84?
What is the probability of drawing a 3 or a 4 or a heart from a deck of cards?