allenfausto86
allenfausto86 allenfausto86
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

Judy's brand new Lamborghini car travels 280 km in 4 hours. What is its average speed?
​

Respuesta :

INeedHelpAsapp805
INeedHelpAsapp805 INeedHelpAsapp805
  • 01-03-2021
Speed= distance/time
Speed= 280/4
Speed= 70km/hr
Answer Link

Otras preguntas

Benjamin is making bow ties. How many 1/2yards lomg bow ties can he make if he has 18 feet of fabric?
What is the volume of the cone to the nearest cubic millimeter? (Use ​π = 3.14) A) 46 mm3 B) 128 mm3 C) 183 mm3 D) 275 mm3 diameter = 5 mm Height = 7 mm How
I hat was “reborn” during the Renaissance?
what are the values of the maori cultures?
Before contacting the news or print media about your business, what must you come up with first ?A. A media expertB. A big BudgetC. A track recordD. A story ang
Esign Techniques And Materials That Reduce The Negative Environmental Impact Of A Structure Are Referred To As
PLEASE HELP ME? 10 POINTS??? HELP ME ASAP
PLEASE HELP EVALUATE THIS USING FACTORING!!!!!!!!!!!!! 0.25^2 x 2.4 + 0.25 x 2.4^2 − 0.25 x 2.4 x 0.65
Julie was able to walk 16 km through the zoo in 6 hours. How long will it take her to walk 24 km through the zoo?
Solar energy is energy from the Sun that is converted into thermal or _____ energy. A. Nuclear B. Mechanical C. Electrical D. Chemical