ashleyfuentes581 ashleyfuentes581
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada

Suppose that the power
used by a light bulb in a circuit is 16 W, and the bulb has a resistance of 4 ohms.
Calculate the current (in amps) flowing through it.

Respuesta :

maanyaaaaa maanyaaaaa
  • 02-03-2021
2 A Explanation:The power flowing in a circuit is given by;P= I^2 RWhere;I= current = the unknownR= resistance= 4 ohmsP= power=16 WI= √P/RI= √16/4I= 2 A
Answer Link

Otras preguntas

A sentence that asks a question ends with a period. True False
-15p+32p please awnser its rsm hw
The sum of 2.236 and 7.555.. must be : A) Rational B) Irrational C) An integer D) A whole number
adeshinaquadrioluseg Don't look at this users questions they are literally all wrong Trash
g(x) = 4x+6 h(x)=x-5 Write the expressions for (g-h) (x) and (g-h) (x) and evaluate (g- h) (3). (g-h)(x) = (g-h)(x) = 0 (g+h)(3) =
why does bread dough is needed to be left for hours or a day before baking?​
A sentence that asks a question ends with a period. True False
Question 2 (4 points) Draw in a complementary set of nucleotides on the right side of the figure below to produce the double-stranded structure of DNA. You'll h
g(x) = 4x+6 h(x)=x-5 Write the expressions for (g-h) (x) and (g-h) (x) and evaluate (g- h) (3). (g-h)(x) = (g-h)(x) = 0 (g+h)(3) =
100° 100⁰ X = ??????