emma2052 emma2052
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

6. A wave has a frequency of 600 Hz and is traveling at 300 m/s. What is its
wavelength?

Respuesta :

raihanatmohammed8
raihanatmohammed8 raihanatmohammed8
  • 09-03-2021

Answer:

0.5m

Explanation:

v=f×lamda

v is 300m/s, f is 600Hz, lamda is ?

lamda=v/f

lamda=300/600

lamda =3/6=1/2m

Answer Link

Otras preguntas

rn 50 points asp Which of these sentences from “With a Little Help From My Friends” contains a simile? A. Having exhausted our geographical clues, we would sa
What is the balanced symbol equation for the complete combustion of butane?​
Does this figure have rotational symmetry?
Evaluate the expression 3a - 2ab if a= 4 and b= 6 please explain, thank you !
2NaHCO3-->Na2CO3+H2O+CO2
Write a relationship for a function whose k(x) values are 5 more than four times the principal square root of x . k(x)= ______
One beaker contains 19.93 mL, another contains 14.0 mL and a third contains 10.6 mL. What is the total volume of the three beakers? Select the answer with the c
what is the atomicity of ozone
how is language an important aspect of culture
What is the area of a circle of radius 14.37 meters (to the correct number of significant figures)?