lindseycaudill2004 lindseycaudill2004
  • 03-03-2021
  • Chemistry
contestada

how many atoms in 2.25 mol of O2

Respuesta :

larisatravel2007 larisatravel2007
  • 03-03-2021

Answer:

1 molecule of oxygen has 2 atoms.

So 2,25 molecules of oxygen have 2 x 2,25 atoms.

2 x 2,25 = 4,5 atoms

There are 4,5 atoms in 2,25 molecules oxygen.

Answer Link

Otras preguntas

Recently in the United States, there were about 300,000,000 cell phone users. That same year there were about 5.7x10^9 cell phone users worldwide. About how man
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
A straight line has an equation y= 4x=5 Write down the equation of the straight line that is parallel to y=4x-5 and passes through the point (0,3).
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
solve for 3x+9=44-2x
Why is India considered a subcontinent
What is .368 written in expanded form?
why do living things need nitrogen?