jmindzeye jmindzeye
  • 03-03-2021
  • Chemistry
contestada

Calculate the molarity of 32.5 g of MgS in 935 mL of solution.

Respuesta :

zenabhussain4
zenabhussain4 zenabhussain4
  • 03-03-2021
Molarity = mol / liter = 0.569 / 0.841 = 0.677

You convert 841 mL of solution to 0.841 L
You convert 32.1g of MgS to mol by dividing by molar mass of MgS (which is 56.4g)
Answer Link

Otras preguntas

PLZ HURRY IT'S URGENT!!!! What is 6% written as a fraction? A. 3/50 B. 1/6 C. 3/25 D. 3/5
What is the meaning of the figurative language in these lines?
HURRY ANSWER THIS AND I WIL GIVE YOU BRAINLEST!!!! Malia solved an equation, as shown below: Step 1: 6x = 48 Step 2: x = 48 – 6 Step 3: x = 42 Part A: Is Malia'
What are major forms of oppression now that call for liberation ​
What does starr’s mother do for a living in the hate u give?
Why were state constitutions significant when the United States Constitution was written? The people who wrote the state constitutions had learned valuable less
David has opened the can. David ha abierto la lata. David ha abrido la lata. David has abrido la lata. David has abierto la lata.
General formula for double replacement reaction​
How does Chaucer describe the Pardoner?
Help me please!ASAP​