zeinaalami08 zeinaalami08
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

How fast is a 90kg man running if his kinetic energy is 720 J?

Respuesta :

lolzyuh
lolzyuh lolzyuh
  • 04-03-2021
Answer:
4 m/s
Explanation:
KE=1/2mv^2
720=1/2(90)
720=45v^2
divide by 45
16= v^2
over the square root
4=v
v= 4m/s
Answer Link

Otras preguntas

What was stalins vision for the nation he ruled over
How much energy is required to melt 56g of ice?
what percentage is 8 times more
Give exact values, not decimal approximations.
Please answer this quickly!! 37 points!!
Expand to write an equivalent expression of negative 1/2(-2x + 4y)
Click on the link to this video to listen to a passage about science. Take notes as you are listening. Remember to include only key words. If necessary, you may
“Una gota de sangre” Ángela Hernández Núñez análisis literario
ZA = = Round your answer to the nearest hundredth. C 7 A ? 8 B
Which expression gives the measure of ZXYZ? Z 110 W A. 110° + 42° OB. B. (110°-42°) C. 110°-42° D. (110° +42°)