erickastsmps erickastsmps
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada


A car with a momentum of 3,200 kg-m/s moves foward at a rate of 2 m/s. What is the mass of the vehicle?

Respuesta :

chemistryfan63
chemistryfan63 chemistryfan63
  • 01-04-2021

Answer:

1600 kg

Explanation:

use the formula p=mv. p=3200, v=2. Plug in and rearrange.

3200=(m)(2)

m= 3200/2

m=1600

Answer Link

Otras preguntas

For the equation y = 3x2 − 4x + 11, choose the correct application of the quadratic formula. x equals four plus or minus the square root of n
Which best describes the diction of "What the Black Man Wants"?
Convert weeks to days> 6 weeks = 6 x (1 week) = 6 x (7 days) = 42 days
Rental apartments and private homes are examples of
find y on the triangle that has sides length of 7 and x
What advantages do big animals have over smaller animals?
numbers 15-16 triangles, "Identify similar figures and find missing lengths"
a bicycle rider travels 50.0 km in 2.5 hours. What is the cyclists speed
Based on Agamemnon’s and Amphimedon’s speeches in The Odyssey - Amphimedon, how have the characters been changed by their deaths?
The original population of brown spotted deer declined drastically after their forest habitat was flooded. After frantic efforts over three decades by the fores