khunswife
khunswife khunswife
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of 6.2 moles of NaCl in 2.5 L of water?

Full work plz

Respuesta :

AmiAblePshYcO
AmiAblePshYcO AmiAblePshYcO
  • 01-04-2021

Molarity= no. of moles of solute/ volume of solution(in L)

Molarity = 6.2 moles/ 2.5 L = 62/25 mol/L

= 2.48 mol/L

Answer Link

Otras preguntas

Which MOST LIKELY interprets how Williams drew on Brueghel's painting as source material for his poem? A) Both the poet and the artist celebrate life and the li
What is nationalism ?
What is 0.69expressed as a fraction in simplest form?
What is the correct answer for this question?
WILL GIVE THE BRAINLEST Which one is correct and explain why ​
Find the missing value
how do you find the experimental probability of a compound event?
Nhia is setting up a marble tournament for the kids in her apartment complex. So far, 47 kids have signed up to play. Each player needs 10 marbles. Nhia found a
2(× - 2)=4× - 6(× - 2)​
if i was too give you my location tell me what would you do knowing i might....well i won't say