beemnetseifeselassie
beemnetseifeselassie beemnetseifeselassie
  • 03-04-2021
  • Physics
contestada

A disc of moment of inertia 45kgm^2 is rotating with an angular velocity of 12rad/s.what will be its rotational kinetic energy?​

Respuesta :

swekshyakarna738
swekshyakarna738 swekshyakarna738
  • 03-04-2021

Answer:

3240 J

Explanation:

here moment of inertia (I)= 45kgm²

angular velocity (ω) = 12 rad/s

now KE = 1/2(Iω²)=1/2(45×12²)= 3240J

Answer Link

Otras preguntas

explain the meaning of the word "par excellence".
nikos sold muffins at his club bake sale he spent $28.50 on supplies he sold his muffins for 0.75 and made a profit of $36.75 write and solve an equation to f
All of the following would result in a change in population size except A. immigration of individuals into the population range. B. equal birth and death rates
QUICK HELP PLEASE!! What is an equivalent fraction.
What is locus of control?
cody and his friends started playing a game at 6:30 p.m. it took them 37 minutes to finish the game at what time did they finish
i have to do systems by substitution practice ex -2x + y =-16 -8x - 7y = -20
what happens during crossing over and what is the significance
Why is the crust less dense than the core
Part of the _____ is an economic downturn, which causes _____. GDP growth, inflation economic cycle, cyclical unemployment Federal Reserve, interest rates