mahendratamang317
mahendratamang317 mahendratamang317
  • 03-04-2021
  • Physics
contestada

Calculate the pressure exerted on the ground by a boy of a mass 60 kg if he stands on one foot.the area of the sole of his shoe is 150cm²​

Respuesta :

ali31318
ali31318 ali31318
  • 03-04-2021

Answer:

40 Kpa

Explanation:

150 cm2 = 0.015 m2

[tex]p \: = \frac{mg}{ a} = 40000[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the prism that can be constructed from this net? A. 108 units³ B. 114 units³ C. 150 units³ D. 156 units³
when we reverse a chemical equation,we multiply it's delta H value by
estimate the product of 68 and 42
y divided by 4 =40 what is y
what is the slope intercept form of 3x-2y=-16 with steps. Please explain.
n+9/4n+36 simplify this
how does Yakutsk, Siberia compared to Anchorage, Alaska in latitude
People will typically report that they are dreaming if they are awakened: a. before they reach the REM sleep stage. b. during the REM sleep stage. c. after they
the distance between two towns is 83km. Write this distance to the nearest 10?
use the circle graph to determine how many hours per day Becky spends on each activity