galexygreat galexygreat
  • 04-04-2021
  • Physics
contestada

A car is travelling at a constant speed of 50 km/h. How long will it take to travel 20 km? *

Respuesta :

chenyuanxu07
chenyuanxu07 chenyuanxu07
  • 04-04-2021

20km / 50km/h = 0.4h = 24mins

Answer Link

Otras preguntas

any g,,,irl can be my bestie forever​
please help 10 points!
m r co m p re ssmy prev acc got banned and this is my new acc...im a boy of 19
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Can someone help me out with this question fast!?!?!
What measurement could be the length of a pool?
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85