shrestharachana098
shrestharachana098 shrestharachana098
  • 03-05-2021
  • Physics
contestada

A car was running in the velocity of 72km/h. What will be its velocity after 5s if it's acceleration is -2m/s^2 ?​

Respuesta :

arashkhan468
arashkhan468 arashkhan468
  • 03-05-2021

Answer:

10m/s

Explanation:

a = v- u/ t

=> v = at + u

= -2 × 5 + 20

= 10m/ s. ( 72 km/ h = 20 m/ s)

Answer Link

Otras preguntas

A polar covenant bond is likely to form between two atoms that ________. a.) are similar in electronegativity b.) are of similar size c.) differ in electronega
Why are paintings from medieval times more generic, lacking individual qualities? a. virtually all medieval paintings were produced by monks. b. the church frow
72in^2= ft^2find the blank
________ is the manipulation of the dna of cells to change hereditary traits or produce biological products. select one of the options below as your answer: a.
5. If you rub a balloon on a piece of fabric or carpeting and then hold it against your head, your hair can stand on end. Use what you have learned in this les
What is the value of z in the equation 5(2z + 4) = 0?
Factors cousing self injury behaviors
the role played by police
solve the equation using the zero product principle (x-3)(x+6)=0
solve 3sinx-4sin^3 x= -1