Oscar29292838 Oscar29292838
  • 03-05-2021
  • Physics
contestada

An object with a mass of 1.5 kg accelerates 10.0 m/s^2? when an unknown force is applied to it. What is the amount of the force?

Respuesta :

801532
801532 801532
  • 07-05-2021

Answer:

15 N

Explanation:

f=ma

f=1.5*10

f=15 N

Answer Link

Otras preguntas

Which processes are shown in the image above?
Please help with this question..
When magnesium is burnt in air, a powdery ash X is formed, X on dissolving in water forms y.i)what are X and Y?​
A person needs to fill 10 water jugs with a hose. Filling the first 2 jugs has taken 3 minutes. How long to finish filling the remaining jugs?
what is the y intercept of 2x - 7y = 28
Which of the following is set on the welding power source used for SMAW? Voltage Current Resistance Travel speed
The scale on a map is 5 cm = 10 km. If two cities are 8 cm apart on the map, how far are they in reality ​
The experiment step of the scientific method is testing the prediction. O True O False
The line passing through (−8, −9) and (−2, h) has a gradient of 4. Find h.
How does he want this to influence his readers? ​zen and the art of motorcycle maintenance