adhamyousef101 adhamyousef101
  • 01-06-2021
  • Physics
contestada

The resistance is 5 Ω and the amount of electric current is 2 A. This means that the amount of voltage is

Respuesta :

itzUNKNOWNcreature
itzUNKNOWNcreature itzUNKNOWNcreature
  • 01-06-2021

Answer:

I=2A

R=5

Explanation:

formula

V=IR

=2x5

Voltage=10 volt

MARK ME BRAINLIEST THANKS MY ANSWER PLEASE

Answer Link

Otras preguntas

The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
solve for y.try factoring first,if factoring is not possible or difficult use quadratic formula,(y2  2isabovey -10y+23=0)
what's the square root of 135
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
in che anno e nato Cristoforo Colombo
A microscope is set so it makes an object appear 4 x 10`2 times larger than its actual size. A virus has a diameter of of 2 x 10`-7 meter. how large will the di
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?