ashleyd5022 ashleyd5022
  • 03-06-2021
  • Engineering
contestada

If the change in pressure required to reduce the volume of water by 0.3% is 6.60 MPa, determine the bulk modulus of the water.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 03-06-2021

Answer: 2.2GPa

Explanation:

Based on the information given, the bulk modulus of the water will be calculated as:

dv/v = 0.3% = 0.003

dP = 6.6MPa

Bulk modulus will now be:

= 6.6/0.003

= 2200

= 2.2GPa

Answer Link

Otras preguntas

The figure is drawn on centimeter grid paper. Find the perimeter of the shaded figure to the nearest tenth. A) 17.6 cm B) 10.8 cm C) 15.6 cm D) 18.0 cm
Speaker 1: a national government needs to be strong to be able to function efficiently. speaker 2: the most important concern for a government is to evenly bala
How to find the surface area of an irregular cylinder
Why did jim thorton friends leave him beside the river?
what is the root and the suffix of the word tonsillectomy?
ɪ ʀᴇᴀʟʟʏ ᴅᴏɴ'ᴛ ɢᴇᴛ ᴛʜɪs ᴘʀᴏʙʟᴇᴍ
on Wednesday, Jackie earned $ 21.00 for 3 hour of babysitting. on Saturday, she babysat for the same family and earned $56.00. how much hour did she babysit for
how does a women get pregnant???
Write the equation in standard form for the circle x2+y2–36=0
which title is most accurate for this timeline?