yayasouza1104 yayasouza1104
  • 04-06-2021
  • Chemistry
contestada

How many particles are in 7.07x10^-6 moles of a substance?

Respuesta :

sampadaGautam
sampadaGautam sampadaGautam
  • 04-06-2021

Answer:

4.25*10^18

Explanation:

1 mole =6.023*10^23 particles

so 7.07*10^-6 mole=6.023*10^23*7.07*10^-6 particles=4.25*10^18 particles

Answer Link

Otras preguntas

what is glossities and deficiency
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
round to the nearest hundredth 5.6192
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
Heat is released when H2 gas and O2 gas react to form H2O. Why? A. Breaking the H–H bond in H2 gas releases heat. B. Breaking the O–O bond in O2 gas releases he
What's the word for to talk on and on pointlessly, without clear direction