liliagadjanian0309 liliagadjanian0309
  • 01-07-2021
  • Chemistry
contestada

4. What is the mass of 0.468 moles of C6H12O6?
PLEASEEE HELP ASAPP

Respuesta :

ahmedhassan77780 ahmedhassan77780
  • 01-07-2021

Answer:

84.324  gram

Explanation:

mass = no of moles * molar mass

mass = 0.468 * 180.18 = 84.324 grams

Answer Link

Otras preguntas

Plz answer this question I need help
How many grams of krypton gas would occupy 1.34L at STP?
please help me. how would you change x + 3y = 18 -3x -12y = -75 to eliminate y showing all of the work
Shaundra opened a savings account with $50.00. Every week, she added $2.50. Write a sequence to show how much money she had in her bank account after 1, 2, 3, 4
Plz I need URGENT help! What did you find as the mean average temperature in New York City and San Francisco?
8. How is the graph of y = 4(2)* - - 3 translated from the graph of y = 4(2)*? 3 units right 3 units down 3 units left 3 units up
Can someone please help me
Predict the most likely effect of a two-nucleotide deletion in the middle of the intron located between exons 4 and 5 on the structure of protein A. Justify you
passive voice of he was cutting the tree then​
How much do you need to invest every month in an annuity to reach a goal of $25,000 at the end of 5 years, if compounding is done every month and the annual int