h628106
h628106 h628106
  • 02-07-2021
  • Physics
contestada

what is the time taken by moving body with acceleration 0.1m/s2 if the initial or finak velocities are 20m/s and 30m/s respectively?​

Respuesta :

kushm6652 kushm6652
  • 02-07-2021

Answer:

t= 100s

Explanation:

use v=v0+at

plug in givens and solve for t

30=20+0.1*t

t= 100s

Answer Link

Otras preguntas

What is the prime factorization of 72? 0.2² x 32 O 22 x 33 O 23 x 32 O 23 x 33
If AB/PO = 0.6, what would CA/RP ? 20 6 .6 60
Pls help me answer this question if you can!!!
A vast body of salt water is called...??
Was the First Continental Congress successful? What was their purpose for meeting? Were their demands met?​
Chandon juegas futbol no .... elbalon
write a sentence about your idea on persuasive​
A car is traveling at sea level at 78 mi/h on a 4% upgrade before the driver sees a fallen tree in the roadway 150 feet away. The coefficient of road adhesion i
. A doughnut mix requires 3 cups of sugar for every 15 doughnuts. How much sugar is used per doughnut?
A kitten weighed 3 3/4 ounces at birth. The kitten weighed 2 1/2 times its birth weight at the end of 2 weeks. How many ounces did the kitten weigh at the end o