xthelamppostx7630 xthelamppostx7630
  • 02-07-2021
  • Business
contestada

Find the average payment period if accounts payable is $20,000, cost of goods sold is $200,000, and sales are $500,000.

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 07-07-2021

Answer:

36.5

Explanation:

Account payable = $20,000

The cost of goods sold is $200,000

Sales are $500,000

The average payment period can be calculated as follows

= 20,000/200,000/365

°= 20,000/547.9

36.5

Henbe the average payment period is 36.5

Answer Link

Otras preguntas

adam was play checkers with his friend. The ratio of the games they played was 9:1. If adam won 45 games, how many games did his friend win
solve the equation: Show work step by step -14=-5+3c
What type of consumer is a ladybug? A. decomposer B. primary consumer C. secondary consumer D. tertiary consumer
What is 4r^-3 times 2r^2
Simplify the following expression. (45x + 64y) - (3x - 16y) A.42x - 80y B.42x - 48y C.42x + 80y D.42x + 48y
What is the discount of 97.99 83.30
The _______ is the total number of organisms that an ecosystem can support. a. tolerance range b. carrying capacity c. competitive exclusion principle d. popula
wich is the most abundant element in erath's crust
An internal force that helps create new landforms is a. mechanical weathering. c. volcanism. b. glacial movement. d. wind erosion.
S= 2( lw + lh + wh) Solve for w Please show your work