dishantpandit098 dishantpandit098
  • 04-07-2021
  • Physics
contestada

find the weight of a body of mass 200kg on the earth at a latitude 30°.(R=6400 km ,g=9.8m/s²,ω=7.27×10⁻⁵ rad/sec)

Respuesta :

kaurgagan059
kaurgagan059 kaurgagan059
  • 04-07-2021

Answer:

................ftf6x

Answer Link

Otras preguntas

"Delian healer" is an epithet for _____. a) zeus b) athena c) apollo d) oedipus
what was the main reason people moved to cities during the gilded age
What is the degree and classification or the following 8x^2y + 5xy
Complete the sentence with the correct form of the verb tener. ¿Cuántos años (tener) __________ tú? When entering your answers for fill in the blank and essay
The probability of drawing a blue card is 5/11 what is the probability of NOT drawing a blue card?
One number exceeds another by 11. the sum of the numbers is 3535. what are the​ numbers?
Which identifies Napoleon’s impact on Europe
How did the cold war affect the development of the global age
HELPIf f(x)=-6x+12, then f^-1(x)=?
In the following sentences, the verbs are in the passive voice. Rewrite each of the sentences, putting the verb in the active voice. Do not change the meaning