ljay59893 ljay59893
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

If you jump off a 5 m diving platform how long will take you hit the water

Respuesta :

machmillerg
machmillerg machmillerg
  • 04-08-2021

Answer:

t = 1.0s

Explanation:

^d = v_0*t + (1/2)*a*t²

(5m-0m) = 0m/s*t + (.5)(9.81m/s²)*(t)²

5m = (4.905m/s²)*t²

t² = 1.01937s²

t = √1.01937s²

t = 1.0s

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence most clearly makes a logos appeal? O A. Imagine if your son or daughter had to experience what Tia did. B. People who oppose the funding of libra
What is the definition of round character? O A. A character with many complex characteristics, some of which may seem to contradict one another O B. A simple, f
how to calculate your reaction time with a ruler
What will increase the width of a confidence interval?
Which one is it 10 points also sorry I would give more but I can’t please answer
The quotient of a number and 5 added to 7
Someone pls help me I will make you Brainly
0.4 of 8.6 - 1.22 Use BEDMAS
A ball starts at the top of a hill that is angled 25 degrees above the horizontal and has a length of 40m. If the ball has a mass of 5.0 kg how long does it ta
Can someone pls make me a resume for a Halloween character/Killer, I will give brainlest for who ever :)