vnappi324
vnappi324 vnappi324
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

how much heat is produced in one hour by an electric iron which draws 2.5ampere when connected to a 100V supply​

Respuesta :

rMelon
rMelon rMelon
  • 04-08-2021

Explanation:

I=2.5 Ampere ; V=100V ;t = 1 hour=60secs

We know Heat = VIt

H=100×2.5×60=15,000J

Answer Link

Otras preguntas

Where is on place the main topic should never be?
If angle a = 11o, what does angle b equal?
The factor that has the greatest impact on your credit score is
An airplane ying at an altitude of 32,000 feet descends at a rate of 1,300 feet per minute. If the plane descends for 15 minutes, what would its altitude be in
what is the rational number equivalent to 3.24 repeating
Why does gcd not change when with multiples of numbers?
What is another name for a heterogeneous mixture?
Team planning is most effective when the group leader develops the overall plan and then solicits feedback from the group.
What do you need to know in order to look up a word in the dictionary?
Assume the weight of a randomly chosen american passenger car is a uniformly distributed continuous random variable ranging from 2500 pounds to 4500 pounds. wha