haileigh14 haileigh14
  • 01-09-2021
  • Chemistry
contestada


What is the mass of a substance that has a volume of 88.0 cm and a density of 2.2 g/cm?

Respuesta :

Starxoxxxxxxx
Starxoxxxxxxx Starxoxxxxxxx
  • 01-09-2021

Answer:

193.6

Explanation:

d=m/v

2.2=x/88

2.2×88=193.6

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes Henry David Thoreau's book Walden? It was universally disliked by Thoreau's contemporaries, including Emerson. It enjoyed little
Porque en el desarrollo en la vida del hombre es absolutamente necesaria la lógica.
A region is bounded by x=y^2 and x=4 and y=0 and revolved about the line x=5. Find the volume using shell method.
can someone help me with this and show me how to do it?
The Treaty of Washington of 1871 created a spirit of distrust between Canada and the United States. True False
consider a hard disk with the following specifications : 3.5 in diameter
Question 3: Which of these is NOT a way you can be exposed to chemicals? Click on the correct answer below, then click the Submit button. A) Splashing in your e
What climate zone includes much of North America, Europe, and Asia? A. Temperate zone B. Polar zone C. Pacific zone D.Tropical zone
What is the angle of C?
A person can run 3 miles per minute. (Convert to miles per hour to decide.) O True O False