katsu2230 katsu2230
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A water tank measures 2 m X 4m x 5 m.
What mass of water will it contain?

Respuesta :

hannjr hannjr
  • 02-09-2021

Answer:

1 L = 1000 cm^3

1 m^3 = 1000 L = 10^6 cm^3

1 m^3 = 10^6 g = 10^3 kg  density of water

M = Density * Volume

V = 2 * 4 * 5 = 40 m^3

M = 10^3 kg / m^3 * 40 m^3 = 4.0 * 10^4 kg

Answer Link

Otras preguntas

In this excerpt from beowulf, what do the underlined words imply about shield sheafson? so. the spear-Danes in days gone by and the kings who ruled them had cou
After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly? A.)$1665.31 B.)$1724.36 C.)$1908.42 D
Spoken word and written text are different because?
The chain of events in a story is known as the __________.
What percent of 88 is 33
75 over 100 simplified
Are involuntary muscles striated?
how.to express the sum 21/9 in a whole number and fractions
Is this sentence a compound sentence,They spend most of their lives at sea, but they do come to shore for one purpose - to lay eggs.
find the new amount given the original amount and the percent of change .$9; 10% increase