ernestoalvarenga936 ernestoalvarenga936
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

If a chemist has 5.0 g/mL substance and measures 7.4 g, what is the
volume of the substance?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 02-09-2021

Answer:

density of substance= 5.0g/ml

Mass = 7.4g

Density = Mass/Volume

Volume = Mass/Density

Volume = 7.4/5

Volume = 1.48ml✅.

Answer Link

Otras preguntas

dose anyone know this plz
In a music competition, a participant has to score a total of at least 40 points in the first four rounds combined to move on to the fifth and final round. Gle
Give me an example of subject-verb agreement
what,s the best definition of the term paraphrase
which determines if a sentence is balanced? a. the nouns b. the subject c. the verbs d. the objec
what is the equation of the line that passes through the points (–12, –8) and (–17, –16)?
what does the setting of a gothic story help an author quickly establish? a. the tone and mood of a story b. the personal opinion of the author c. the central c
what is 150 mm expressed in diameters
why do sentences need to be parallel? a. because they need to help readers understand the meaning b. because they need to be balanced c. because they should giv
which shows the electron configuration for zinc (zn)?