kenzieann7007 kenzieann7007
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A 1.5kg block used in construction has a density of 2.3g/cm3. What is the volume of the block?

Respuesta :

Levaflex
Levaflex Levaflex
  • 06-10-2021

Answer:

652.17cm³

Explanation:

Mass=1.5kg=1500g

Density =2.3g/cm³

Volume =Mass/Density

Volume =1500/2.3

Volume =652.17cm³

Answer Link

Otras preguntas

What was one lasting affect of the age of revolutions
What was the effect of the encomienda system on Native Americans living in Spanish colonies?
Solve for x and y. Geometry
Amoebas use _____ for movement.
What are three major types of physical boundaries in the world
A country that relies on one principle export for much of its earnings is called a...
The measure of how well your heart gets oxygen rich blood to your muscles while your exercising is called__ fitness? A.Aerobic B.Endurance C.Cardiovascular D
A common theme in dystopian literature is total concern for the truth
The table below shows the function f. x 1 2 3 4 5 f(x) -63 -44 ? -6 13 Determine the value of f(3) that will lead to an average rate of change of 19 over the
Using the following diagram, determine which of the statements below is true: