ajwiebel9027 ajwiebel9027
  • 01-10-2021
  • Physics
contestada

Acceleration = 10m/s^2, Force = 125N, find the mass.

Respuesta :

Upendo
Upendo Upendo
  • 02-10-2021

F = ma

m = F/a

m = 125/10

m = 12.5 kg

Answer Link

Otras preguntas

Maggie is rock climbing. After reaching the summit, she descends 14 feet in 2 1\3 minutes. If she continues at this rate, where will Maggie be in relation to t
For accounting purposes, the value of assets (land, buildings, equipment) in a business depreciates at a set rate per year. The value, V(t), of $408,000 worth o
What is the number of moles of solute in 250 ml of a 0.8 m solution?
Find the values of x and y in the following equation. (X+Yi)+(4+9i)=9-4i
What is the greatest common factor of 24 and 40?
Maggie is rock climbing. After reaching the summit, she descends 14 feet in 2 1\3 minutes. If she continues at this rate, where will Maggie be in relation to t
Find the simplest form of the general term for the sequence 11, 15, 19, 23, .
In back to school speech what main argument does Barack Obama’s make
PLEASE HELP!!!! What is the frequency of a wave if the wave speed is 24 m/s and the wavelength is 2 m? Enter your answer in the space provided
how would you handle that situation