brvndonw1026 brvndonw1026
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

what is the volume of the rock with a density of 3.5g/cm3 and a mass of 77g?

Respuesta :

JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 01-10-2021

Answer: 22 cm³

Explanation:

volume =  mass ÷ density

            = 77g ÷ 3.5 g/cm³

            =  22 cm³

Answer Link

Otras preguntas

What is P(HHHT)? 1.) P(HHHT) = 1/16 2.) P(HHHT) = 3/16 3.) P(HHHT) = 4/16 4.) P(HHHT) = 2/16
Add and simplify (4-3n-5n^2)+(-2+n-3n^2) A. -2-2n-8n^2 B. -2-4n-8n^2 C.2-4n-8n^2 D. 2-2n-8n^2
Is it okay for a 13 yr old girl to ask out a 16 yr old boy if they really like them?..
4 3/10 - 1 2/15 find the difference.
what conditions had to be met before the allies would begin the d-day invasion
Bob had 51 baseball cards. He gave away 17 baseball cards. How many baseball cards, c, does Bob have left? Choose the answer that represents the correct equatio
Rewrite as a simplified fraction
Why might Núñez De Balboa might have believed that his expedition in Panama was a failure?
Tina uses 4 5/12 yards of wire for her scince project. Kelvin uses 1 2/3 yards of wire fir his project. How many yards of wire do thry use altogether
7<m-5please show work