zathahmed246 zathahmed246
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A block of iron has a mass of 826 g. What is the volume of the block of iron whose density at 25°C is 7.9 ?

Respuesta :

881376
881376 881376
  • 15-10-2021

Answer:

104.56cm³

Explanation:

Mass=826g

Density =7.9g/cm³

Volume =Mass /Density

Volume =826/7.9

Volume =104.56cm³

Answer Link

Otras preguntas

how many times does 6 go into 312
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
what are the factor pairs of 38
How many times dose 150 go into 1000
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
How many 1/10 are in 3?
I need help with the blanks
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form