kbrito16 kbrito16
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada


Find the Density of a wood block that has a Volume of 5
mL and a Mass of 30.5 g.

Respuesta :

JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 01-10-2021

Answer:  6.1 g/mL

Explanation:

Density = Mass ÷ Volume

            =  30.5 g  ÷  5 mL

Density =  6.1 g/mL

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! The intelligence of early man is demonstrated by the way the pyramids of Egypt were built. True or False?
Is x=1 a solution to the equation 8x-2 =16-6x? How do u know
what other clothing attire have you seen worn at other places of employment in the food industry?
What is the missing number in the proportion 10/16 = 60/ blank15 POINTS
Air is compressed in a reversible, isothermal, steady- flow process from 15 psia, 100°F to 100 psia. Calculate the work of compression per pound, the change of
Calculate the kinetic energy in kJ of an automobile (3,000 lb) travelling at 60 miles per hour.
thirteen=41 base 3 what is the prpblem here
Solve for inequality. 2/3<3x
X. What did Jabcz Stonc do to improve his luck?
NEED THIS ANSWER A.S.A.P. List two effects of the invention of the cotton gin