villacerandannisse villacerandannisse
  • 02-10-2021
  • Physics
contestada

A 500-W washing machine was used for 30 minutes. How much energy is used if the electricity at home is 220 volts? what is the current in the washing machine​

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 02-10-2021

Answer:

2.2727 A

Explanation:

Current = power/voltage

Current = 500/220

= 2.2727 A

Answer Link

Otras preguntas

Did the Roman empire fall because of internal or external problems
Select the sentence below that uses proper punctuation to separate a nonessential phrase from the main sentence. The invitation said that the palace would hold
The value of 3 sqrt x^10, when x=-2, can be written in simplest form as a^3sqrtb, where a -8 and b=
Which statements best reflect the difference between a memoir and a biography?
On the basis of the article above, indicate one human activity that releases mercury into the environment. Describe how mercury is transported from that source
What is 2(x+6)=2(6+1/3x)
answer to this question thanks
Would the answer be A, B, C, or D?
Matt is filling containers of rice. Each container holds 1/4 If Matt has 7 kilograms of rice, how many containers can he fill?
How would you print out the value in the fourth index of an ArrayList of Doubles named myDoubles? (This is Java Programming btw)