picklemegan28 picklemegan28
  • 02-10-2021
  • Physics
contestada

A skateboarder with a mass of 60 kg moves with a force of 20 N. What is her acceleration?

Respuesta :

aniilshah101
aniilshah101 aniilshah101
  • 02-10-2021

Explanation:

Solution,

  • Mass(m)= 60 kg
  • Force (F)= 20 N
  • Acceleration (a)= ?

We know that,

  • F=ma
  • a=F/m
  • a=20/60
  • a=0.333 m/s²

So, her acceleration is 0.333 m/s².

Answer Link

Otras preguntas

Explain why viruses are not included in the biological classification system.
26-4=12+ missing number
Due to its great size, china is a land of what
Why do basil 1 and basil 2 typify Byzantine emperors?
Which word in the sentence is an interjection? Oh, I don't know what to do anymore. A. anymore B. oh C. know D. I
The proposition that stated that slavery should be prohibited from all lands that could be acquired from Mexico was _____________ . a. The Compromise of 1850 c.
Please guys can you help on this word problem I'm stuck on it
A recipe includes 8 cups of flour and 2/3 third cups of sugar right the ratio of the amount of flour to the amount of sugar as a fraction in simplest form
Which of the following statements is correct? a. RNA contains the genetic code. b. RNA reads and translates the DNA code c. DNA reads and translates the RNA cod
What property must a solid have to be considered a crystalline solid