caileenhurley caileenhurley
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

How long does it take, in minutes, for light to reach Earth from the Sun, a distance of 1.560 x 10% km?

Respuesta :

priyodiptobasak
priyodiptobasak priyodiptobasak
  • 04-10-2021

Explanation:

distance = 1.560 × 10⁸ km= 1.560×10¹¹m

Speed (of light) = 3×10⁸m/s

time = distance/speed

=>1.560×10¹¹/3×10⁵ = 0.52×10⁶s = 52×10⁴ seconds.

hope this helps you.

Answer Link

Otras preguntas

what the name for the compound CaF2
Read the passage the mountain is high, the sea is deep, the strife of kings makes all men weep. Go, hero bold, into the world and bring ye back the prize of pea
Which of the following functions is graphed below
What is the slope of the line between 5,-6 and -1,8?
When you consider the theme of a poem, all the elements contribute EXCEPT: Question 2 options: Literary devices Structure Word meanings Number of words
How does a landform look like and where is it found?
what are the reasons for the decloration of independince
Which of the graphics best represents an animal cell A B
what is the answer to this question
You work 40 hours/week for 50 weeks, and are given the option to be paid hourly or to go on salary. In which situation will you earn the most? A)30,000/year B)1