Shuniva68
Shuniva68 Shuniva68
  • 03-10-2021
  • Physics
contestada

If the velocity of sound is 330m/s ,what is the wavelength of the wave of 100Hz ​

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 03-10-2021

Answer:

3.3 lambda

Explanation:

Velocity = frequency * wave length

Wave length = velocity / frequency

Wave length = 330/100

Wave length = 3.3 lambda

Answer Link

Otras preguntas

Toast with peanut butter would be classified as coming from which of the following groups
Ocean currents in the Southern Hemisphere curve in which direction? its not clockwise left right north south
If a sole proprietor is found negligent of an action, then that person could face:
What is 2y=4x+10 (solve for y) and -5y+15=3x? (Solve for y)
How do you write each decimal as a fraction or a mixed number
Which African-American sociologist campaigned for civil rights and fought against racism?
Similarites and differences between harriet tubman and fredrick douglass
In 2009, one of the u.s. government's bailout packages was $700 billion when gold was worth $800 per ounce ($28.20 per gram).
The consent of how many states was needed to amend the articles of confederation?
List 3 advantages to using a laptop or netbook over a desktop computer and 3 disadvantages?