libbyhickz libbyhickz
  • 03-10-2021
  • Physics
contestada


Calculate the pressure in pascals if a 400N force is applied to an area of 0.5m2.

Respuesta :

josephine71
josephine71 josephine71
  • 03-10-2021

Answer:

0.00789pa

Explanation:

since pressure=force/area

=400/0.5

=800N/m2

1.013*10^5N/m2=1pascal

800N/m2=xpascal

therefore it becomes,800/1.013*10^5

=0.00789pascal

Answer Link

Otras preguntas

Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees if each person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas
Advise a friend who responds to conflict by confrontation on why it is not healthy in sustaining positive relationships
7,003 divided by 5. Thanks
Why is the crust less dense than the core
the jars of paint in the art room have different amounts of paint. The green paint jar is 4/8 full. The purple paint jar is 4/6 full. Which paint jar is less fu
A hotel has 45 rooms. The hotel is building a new wing that will contain 25 rooms. How many rooms total will the hotel have after the new wing is built?
Les filles font une promenade ____ campagne
how do you find percent of change
The value of the X-intercept for the graph of 4x-5y=40 is
Choose the correct definition for bosque. A. forest B. tree C. stream D. shrubbery