caria1nLisscied caria1nLisscied
  • 03-01-2017
  • Physics
contestada

What average net force is required to stop an 8500 kg truck in 10 s if it’s initially traveling at 20 m/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
We have: F = m × v/t
Here, m = 8500 Kg
v = 20 m/s
t = 10 s

Substitute their values into the expression, 
F = 8500 × 20/10
F = 8500 × 2
F = 17000 N

In short, final answer would be 17000 N

Hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

Who developed the Mexican-Petit Gulf variety of cotton. A:Walter Burling B:Dr. Rush Nutt C:Aaron Burr D:Stephen Lee
Identify the text structers PLEASEEEEEEE
l 12. Think Critically Does the law of conservation of mass apply For the distillation of water?
Bob’s bank charges him a $3. 15 service fee every time he uses an out-of-network ATM. If Bob uses an out-of-network ATM an average of three times every two week
The second part of the Declaration of Independence BEST exemplifies the _
Ok yall im having a bad day today
Please help me with this homework
A number is randomly selected from ">{1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}{1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}. A is represented by the event that the number picked is
Find the measure of the arc or angle indicated.
What is the difference between ravenous and starving