Sa5neyjIntpayna Sa5neyjIntpayna
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A car travels 40 km in an hour. in the next two hours it travels 78 km. what is the average speed of the car?

Respuesta :

AndrewDawsonYT
AndrewDawsonYT AndrewDawsonYT
  • 04-01-2017
To work this out using the speed equation:
 
s = d/t

therefore,

d = 40000m    (km = 1000m) so, 40 * 1000 = 40000
t = 2h

s = 40000/2 = 20000m

s= 20kmh.
Answer Link

Otras preguntas

if g(x)=|x-3|, find the values of g(3) and g(-3)
What are the 5 properties of water?
Hi everyone! I need help with College Algebra. Can you tell me if I did this right?
How did the debate over slavery affect kansas during the 1850s? A. proslavery and antislavery supporters moved to the region, and violence erupted. B. during th
Tara buys two items that cost d dollars each. She gives the cashier $20. Which expression represents the change she should receive? 20 - 2d .20 - d 20
what number is 20% of 125
Societies did not develop monetary commodity systems until the mid-nineteenth century.
In "The Story of Ruth," who is Ruth's mother-in-law? A. Naomi B. Moab C. Obed D. Boaz
Answere 1-4 PLEASE I really need help I will give thanks
what is 365-84+017%0.98+15803-76×91749