michaeltorres9856 michaeltorres9856
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

8. An airplane of mass 8500 kg dives has an altitude of 15,000 m. It then dives steeply to an
altitude of 11,000 m. What was the change in potential energy?

Respuesta :

ROTRUY
ROTRUY ROTRUY
  • 01-12-2021

Answer:

333.5 MJ

Explanation:

ΔV = m·g·Δh

     = 8500 · 9.81 · (15000-11000)

     = 8500 · 9.81 · 4000

     = 333 540 000

     ≈ 333.5 ·10⁶J = 333.5 MJ

Answer Link

Otras preguntas

Jake and Summer are ende Mexico.la ciudadla provenciala islael pueblo​
How to write forty three million two hundred fifty thousand three hundred thirty two
What is the monopolist's profit under the following conditions? The profit-maximizing price charged for goods produced is $12. The intersection of the marginal-
consider the following formula used to estimate height, h, of a seedling after w weeks since planting: [tex]h=(\frac{1}{5})w+(\frac{8}{5}) which of the follo
which railroad lines were mainly north-south connections?
Molli purchased 8 apples for $4.25. While looking at her receipt, molli divided $4.25 by 8. Why might molli perform this calculation
A robot was able to detect a burning smell at a shopping mall and prevent a major disaster. Which function enabled the robot to do that?
8.517 in two other formsplease helpppppp​
Y+2x=5;x=-1,0,3 solve for y
Find the perimeter And the area of a polygon shown below *in picture*